تبلیغات
خداوند، نزدیک تر از... - نخبه

ابزار هدایت به بالای صفحه

خداوند، نزدیک تر از...

نخبه

استعدادهای درخشان

یکی از دانشجوهای دانشگاهمون حرف جالبی گفته بود.

او می گفت: تو کشور ما، یکی که تو کنکور رتبه برتر میاره و کلی تحویلش میگیرن و کلی بهش جایزه میدن و حتی نخبه بهش میگن. در صورتی که اون شخص در واقع چقد برا کشور مفید بوده؟ هیچی!  در عوض از اون طرف کسی که میره یه پژوهشی انجام میده و رو پروژه ای که به درد کشور می خوره کار میکنه و زحمت می کشه چقدر مورد توجه قرار می گیره؟ اصلا چقد کمکش می کنن و ازش حمایت می کنن؟

اگه این حرف رو کمی گسترش بدیم می رسیم به پدیده ای به نام استعداد درخشان در دانشگاه ها. استعدادهای درخشان در دانشگاه افرادی هستند که جزء سه نفر اول از نظر معدل هستند و بدون کنکور می تونن تو بعضی دانشگاه ها برا ارشد پذیرش شن، و البته هر ساله به این افراد جایزه هایی هم اهدا میشه. من که خودم از این آدما نیستم ولی با چند نفرشون که آشنا بودم، می دیدم بچه هایی هستن که معمولاً خیلی درس می خونن و شاید انگیزه ای برای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی نداشته باشن، منتها آمال شون هم هیات علمی شدن یه دانشگاهه! حتی بعضی هاشون برا پروژه کارشناسی شون یه موضوع آسون برمیدارن که زیاد اذیت نشن. خب ما با این نظام آموزشی که داریم همچین افرادی پرورش میدیم دیگه، افرادی که سرشون تو درس باشه و گاهی فقط نمره کسب کنن! از اون طرف که کارهای پژوهشی و تحقیقاتی که به درد صنعت مون می خوره حتما با معدل الف شدن یه عده برطرف میشه دیگه!
موضوع: دست نوشته، فرار مغزها،
برچسب ها: دلیل فرار مغزها، بی توجهی به کارهای پژوهشی در ایران، دلایل فرار مغزها، نخبه کیست؟، استعداد درخشان کیست؟، حرف دل یه دانشجو، چرا دانشجوها انگیزه ای برای پژوهش ندارند؟،

[ چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 ] [ 12:12 ق.ظ ] [ فا طمه ]

[ نظرات() ]