ابزار هدایت به بالای صفحه

خداوند، نزدیک تر از...

میراث آلبرتا 2

فرار مغزها+میراث آلبرتا

مستند میراث آلبرتا، مستندی با موضوع فرار مغزها در ایران هست.

تو این مستند سعی شده که بدون داوری و قضاوت پیش بره و مخاطب رو تو انتخابش آزاد بذاره. به نظرم تا حد زیادی هم موفق بوده. چون هر کسی که فیلم رو می بینه اگه از قبل تصمیم به رفتن گرفته،  رو تصمیمش مصمم تر می شه و از این طرف هم هر کسی که انتخاب کرده که داخل بمونه رو هم آشنا با مشکلات داخل کرده و او رو هم مصمم تر میکنه که باید محکم تر جلو بره! اونایی هم که تصمیم به رفتن و برگشتن بعد از تحصیل دارن رو هم محکم تر می کنه که یادشون نره حتماً باید برگردن و مشکلات داخل رو حل کنند.

به نظر من یه فیلم و مخصوصاً مستند نمی تونه کاملاً بی طرف باشه. چون بالاخره نظر شخصی کارگردان تو فیلم تاثیر میذاره و ما اینو به صورت خیلی کم رنگ در میراث آلبرتا 1 و کمی بیشتر در میراث آلبرتا 2 می بینیم.

در مستند میراث آلبرتا 1 می بینیم که کارگردان فیلم( آقای حسین شمقدری) با افراد مختلف با طرز تفکرهای مختلف مصاحبه می کنه، به طوری که این تنوع در افراد مصاحبه شونده، شاید همه ی تنوع مخاطب رو پوشش میده و گاهی بیننده حرف خودش رو از زبون کسی که مصاحبه شده می شنوه و این تنوع در سری دومش کمتر دیده میشه!

من خودم بعد از دیدن سری اول این مستند،یه احساس ناراحتی و البته غرور می کردم.که حس غرورم بی ربط به دقایق آخر فیلم نبود. ولی بعد از دیدن سری دوم بیشتر ناراحت بودم. ناراحت از اوضاع کشور! شاید اونایی که تو مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنن و بیشتر درگیره کارهای پژوهشی و علمی هستند با این واقعیت های تلخ مواجه شده باشند، ولی من یه چیزایی از دور شنیده بودم ولی دیدنش تو فیلم شاید بیشتر ناراحتم می کرد! و این سوال مهم که چرا شرایط باید این طوری باشه؟

نمی دونم کی باید به این سوال جواب بده. و اصلاً، جوابش مهم نیست؛ مهم اینه که شرایط عوض شه! حالا چه کسی یا چه اتفاقی باید شرایط رو عوض کنه؟ بازم نمی دونم!

جالبه، خیلی ها که قصد رفتن به اون ور آب رو می کنن، با این هدف میرن که برگردن. ولی چی میشه که می مونن؟ ایران چی نداره، که اونجا داره؟ شاید این سوالی باشه که تا حدودی تو این مستند بهش جواب داده شده.

به نظرم میراث آلبرتا، مستند خوش ساختیه و کارگردان خوب تونسته منظورش رو توی مستندش بگنجونه و حتی موضوعش یه موضوع داغیه که کسی هم قبل از این روش کار نکرده. به نظر من این موضوع ابعاد مختلف دیگه ای هم داره که میشه بازم مستندش کرد. یعنی: «آقای شمقدری لطفاً بازم به کارت ادامه بده و سری 3 از این مستند رو هم بساز لطفاً.»

در آخر بازم توصیه می کنم که وقت بذارید و این فیلم رو تهیه کنید و ببینید.

(برای تهیه این فیلم به سایت میراث آلبرتا2 مراجعه کنید.)
موضوع: دست نوشته، فیلم، فرار مغزها،
برچسب ها: یادداشتی بر مستند میراث آلبرتا+فرار مغزها، یادداشتی بر مستند میراث آلبرتا1و2+فرار مغزها، نظر من راجع به میراث آلبرتا، نظر من راجع به مستند میراث آلبرتا+فرار مغزها، درباره مستند میراث آلبرتا+فرار مغزها، درباره مستند میراث آلبرتا 1و2، درباره میراث آلبرتا+فرار مغزها،

[ یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 ] [ 08:07 ب.ظ ] [ فا طمه ]

[ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات