تبلیغات
خداوند، نزدیک تر از... - دیکتاتوری پول!

ابزار هدایت به بالای صفحه

خداوند، نزدیک تر از...

دیکتاتوری پول!

 اگر یك روز این قرارداد عمومی كه اسكناس ها را صاحب ارزش كرده است لغو شود، ناگهان همه مردم جز سیاستمداران فقیر می شوند. یكی از نویسندگان غربی اظهار شگفتی كرده بود كه به راستی چگونه دولت ها توانسته اند ثروت واقعی مردم را با چنین كالای موهومی (پول) كه فی نفسه هیچ ارزشی ندارد مبادله كنند!

اگرچه پول اكنون فی نفسه هیچ ارزشی ندارد، اما در عین حال میزان همه ارزش هاست و اینچنین، خود جانشین همه چیز است و جانشینی ندارد. بدین ترتیب پول می تواند مبدأ همه ارزش ها قرار بگیرد و به راستی هم اكنون این امكان ضرورت یافته است.

آنچه كه انسان را به سوی كالاها و اشیای مختلف می كشاند، نیازهایی است كه گاه حقیقی، اما اكثرآ كاذب هستند و از اعتبارات انسان نتیجه شده اند، و از آنجا كه فقط پول است كه می تواند همه نیازهای انسان ـ اعم از حقیقی و كاذب ـ را برآورده سازد، بنابراین، پول مبدأ همه ارزش ها می شود و به همه چیز معنا و مفهوم و ارزش می بخشد.

دیکتاتوری پول + شهید آوینی


وقتی پول تنها وسیله ای است كه انسان را به همه اهداف خویش می رساند، دیگر نمی توان آن را در حدّ یك وسیله نگه داشت و بالطبع پول جایگزین همه اهداف می شود و به هدف ـ و بلكه بزرگ ترین هدف ـ بشر تبدیل می شود. این بیماریی است كه اكنون همه جوامع بشر را مبتلا ساخته است، چرا كه دیگر بشر نمی تواند بدون واسطه پول، كالاها و اشیا را مستقیماً در برابر نیازهای خویش معنا كند.


گزیده ای از مقاله « از دیکتاتوری پول تا اقتصاد صلواتی» ، کتاب «توسعه و مبانی تمدن غرب»، شهید مرتضی آوینی

منبع: سایت شهید آوینی
موضوع: تلنگر، سخنان ناب، شهید مرتضی آوینی،
برچسب ها: شهید آوینی + مقاله از دیکتاتوری پول تا اقتصاد صلواتی، مقاله از دیکتاتوری پول تا اقتصاد صلواتی + شهید مرتضی آوینی، دیکتاتوری پول + اقتصاد صلواتی + شهید آوینی، دیکتاتوری پول + شهید آوینی + کتاب توسعی مبانی و تمدن غرب، گزیده ای از کتاب توسعه و مبانی تمدن غرب اثر شهید مرتضی آوینی، کتاب توسعه مبانی و تمدن غرب اثر شهید مرتضی آوینی+ دیکتاتوری پول، دیکتاتوری پول + توسعه مبانی و تمدن غرب + آوینی،
دنبالک ها: متن کامل این مقاله را از اینجا مطالعه کنید(سایت شهید آوینی)،

[ پنجشنبه 9 آبان 1392 ] [ 05:49 ب.ظ ] [ فا طمه ]

[ نظرات() ]