ابزار هدایت به بالای صفحه

خداوند، نزدیک تر از...

آکادمی موسیقی گوگوش

آکادمی موسیقی گوگوش

تو پست قبلی که به اسم آکادمی بود، قصد داشتم نظر و تحلیلم رو از برنامه آکادمی موسیقی گوگوش بنویسم، ولی بعدش یه سری نقل قول هایی از سایت های مختلف رو با لینک هاشون اوردم. که تا حدودی نظر منم بود، ولی این دفعه دیگه می خوام نظر و تحلیلم رو مکتوب کنم:

خب اولش باید بگم که برنامه آکادمی گوگوش و برنامه هایی مشابه اون، تنها برنامه ای برای سرگرم کردن مخاطب نیستند؛ شاید این هدف رو دنبال کنند، ولی درکنارش قطعاً سازندگان شون اهداف دیگه ای هم دارند. از اهداف جانبی این فیلم که شاید نهفته تر باشه می تونم اینا رو اسم ببرم: تعیین و تغییر سبک زندگی، تعیین و تغییر الگو و قهرمان، درست کردن و تغییر آرزو و هدف برا مخاطب و...

شبکه من و تو

راجع به خود این برنامه باید بگم که به نظر من یکی که پای آکادمی گوگوش میشینه و این برنامه رو دنبال می کنه، اگه یه ته صدایی داشته باشه و ترشی هم نخورده باشه، کم کم حس می کنه که می تونه استعداد خوانندگی شو پیدا و شکوفا کنه. خب تو ایران که امکاناتش نیست، پس باید بره اونور آب. دلایل و انگیزه هایی که برا یه جوون ایرانی برا رفتن از ایران وجود داره کم نیست! این برنامه هم یه دلیل دیگه برا رفتن از ایران جور می کنه. اونایی که میرن، هیچی؛ اونایی هم که می مونن با یه حس نارضایتی و این که اینجا دارن حیف میشن، دست و پنجه نرم می کنن. خب انصافاً تو بعضی زمینه ها و البته موسیقی و خوانندگی امکانات ایران به اندازه کشورهای دیگه نیست.

به نظر من ارمیا صدای خوب و قشنگی داشته، ولی نسبتاً یه صدای معمولی بوده. ولی چون هم گروهی هاش زیاد صدای خوبی نداشتن، ارمیا بین اونا خیلی بهتر جلوه می کرد. به نظر من این که ارمیا تونسته تو این برنامه حضور پیدا کنه، اتفاقی نیست. و این که هم گروهی هاش هم ضعیف تر از او باشن بازم اتفاقی نیست.

تو همون یه قسمتی که من از این برنامه دیدم داورهای این برنامه چند بار تکرار و تاکید کرده بودن که: «برا انتخاب بهتره که بیننده های برنامه رای بدن و این درست نیست که داورهای مسابقه بهترین صدا رو انتخاب کنن یا ضعیف ترین رو خودشون حذف کنن. به هر حال شنونده که صدا و خوندن رو میشنوه باید خوشش بیاد و این نیاز به تخصص نداره.» این حرف درستی بود، ولی بعد از اجرای هر نفر، داور ها نظر های تخصصی شون رو مطرح می کردند، که قطعاً نظر های کارشناسی شده شون، رو نظر بیننده ها تاثیر میذاره. و این که خودِ گوگوش، از جاش بلند شه و یکی رو مورد تشویق قرار بده، فکر کنم تاثیر زیادی رو رای ها داشته باشه. یه چیزی که خیلی هم مهمه آهنگی هست که قراره خونده بشه. تا اونجا که من فهمیدم خود برنامه انتخاب می کنه که چه کسی چه آهنگی رو بخونه. و ممکنه آهنگ هایی که به یه نفر میرسه آسون تر یا سخت تر باشه. همه ی اینا رو گفتم تا بگم، خیلی چیزها تو انتخاب بهترین خواننده آکادمی گوگوش تاثیر گذاره، و همه ی اینا می تونه برنامه ریزی شده باشه.

به گفته ی خیلی از بیننده های این برنامه در بین افرادی که تو این فصل باهم رقابت می کردند، امیرحسین لایق تر از همه برا برنده شدن بود، شاید همه ی این حدس ها وقتی به یقین نزدیک میشه که امیرحسین خیلی زود از رقابت حذف میشه در صورتی که صدای قشنگی داشته و انصافاً خوب هم می خونده.

ارمیا در برنامه آکادمی گوگوش

ارمیا کسی هست که طرفدار اسلامه و با اختیار خودش حجاب رو انتخاب کرده و میگه که به نظر من حجاب با آواز خوانی خانم ها تناقضی نداره. وجود همچین فردی در این برنامه علاوه بر متعجب همه، نوعی مطرح کردن نظر جدید و ورژن جدیدی از اسلام هست. اسلامی که تو می تونی هر کدوم از احکامش رو نادیده بگیری و انجام ندی. بعد از حضور ارمیا و مطرح شدن این موضوع عده‌ای از اندیشمندان نوگرای دینی همچون حسن یوسفی اشکوری به طرفداری از این نوع اسلام استدلال می کنند که: « حجاب امری فقهی است و نه اسلامی و قوانین ضدزن در فقه مانند همین ممنوعیت شنیدن صدای زنان، ریشه تاریخی و اجتماعی داشته و به خاطر نگاه مردسالار تفسیرکنندگان دین است. بنابراین انتخاب ارمیا در تضاد با باورمندیش به دین اسلام نیست.» ! انگار ارمیا رو عَلَم کردن تا این نوع استدلال و این نوع عقیده به اسلام رو برا بقیه جابندازن!

البته همین حجابی که ارمیا مثلاً بهش پایبنده، حتی برا اونایی که آشنایی اندکی با اسلام و حجاب دارن، خنده داره. حجاب که فقط به پوشوندن پوست و مو نیست. البته حتی اگه همچین تعریفی هم از حجاب داشته باشیم بازم حجاب ارمیا کامل نیست. چیزی که پشت حجاب نهفته است، حیاست. البته ارمیا با حیاترین فرد این برنامه بود. ولی روند کمرنگ شدن حیا و حجاب ارمیا رو میشه به راحتی از قسمت اول تا آخر این فصل از آکامی مشاهده کرد. این کمر نگ شدن حیا اتفاق عجیبی نیست، به نظر من خیلی طبیعی هم هست. ولی اگه ارمیا الگو باشه یعنی عادی شدن تدریجی بی حیایی. چون خیلی از دخترها و شاید خانم های جوون تو ایران با ارمیا هم ذات پنداری می کنن.

ارمیا در حال آواز خوانی در برنامه آکادمی گوگوش

ارمیا، قبل از حضورش در این برنامه، هیچ فعالیتی در سایت ها و کلاً محیط مجازی نداشته. ولی بعد از این که اسمش برا همه شناخته شد، گذشته و سوابقش هم در سایت ها از قول دوستان قدیمی و... منتشر شد. با کمی سرچ تو سایت ها میشه به این اطلاعات رسید که ارینب مشایخی یا همون ارمیا عضو سازمان مجاهدین هست و یکی از دلایل اوردنش به این برنامه می تونه ساختن یه چهره خوب از افراد این سازمان باشه، و تطهیر چهره ی گذشته ی این سازمان باشه.


شاید شما که این متن رو خوندید، نظری مخالف یا مشابه نظر من داشته باشید. ممنون میشم که نظراتون رو، چه مخالف و چه موافق برام مکتوب کنید و بفرستید؛

ممنون که تا آخر حوصله کردید و خوندید.
موضوع: دست نوشته، فیلم،
برچسب ها: آکادمی موسیقی گوگوش، ارمیا + من و تو 1 + آکادمی گوگوش، ارمیا ( ارینب مشایخی)، نظر من راجع به آکادمی گوگوش، تحلیل من از برنامه آکادمی موسیقی گوگوش، ارمیا+سازمان مجاهدین+آکادمی گوگوش، ارمیا الگویی برای اسلام آمریکایی،
دنبالک ها: جهان نیوز، پشت پرده زندگی ارمیا،

[ یکشنبه 16 تیر 1392 ] [ 11:01 ب.ظ ] [ فا طمه ]

[ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic