تبلیغات
خداوند، نزدیک تر از... - آکادمی

ابزار هدایت به بالای صفحه

خداوند، نزدیک تر از...

آکادمی

آکادمی موسیقی گوگوش

مدتی بود که وقتی تو خوابگاه قدم می زدم، زیاد صدای افرادی که برا خودشون یا دوستاشون زدن زیر آواز رو میشنیدم. خب بعضی ها واقعاً صدای قشنگی داشتن، ولی بعضی ها نه، ولی با چنان اعتماد به نفسی می خوندن که انگار واقعاً استعداد خواننده شدن رو دارن و اینجا حیف شدن! اگه امکانات داشتن دیگه چی می شدن!

بعد از اون، کم کم متوجه پدیده ی دیگه ای به نام آکادمی گوگوش شدم، یک برنامه تلویزیونی برای یافتن استعدادهای تاکنون ناشناخته موسیقی پاپ ایرانی!

من دوست داشتم این برنامه رو ببینم، و علت محبوبیت ش رو بفهمم. علاوه بر این، حرف و حدیث هایی که پشت ش بود هم برام انگیزه بود...خلاصه این که همین روزا یک قسمت ش رو از یه دوستی گرفتم و سعی کردم این برنامه رو برا خودم تحلیلش کنم.

امروز که راجع به این موضوع سرچ می زدم، تو یه سایتی نوشته بود: (( آکادمی موسیقی گوگوش که با کمک شبکه بهائی من و تو کاملا با برنامه و هدف دار سعی در ترویج فرهنگ های مخرب و بیگانه دارد امسال هم بدون حاشیه نبود. امسال در میان شرکت کنندگان این برنامه حضور یک دختر محجبه (ارمیا) تعجب همگان را برانگیخت و از ابتدا معلوم بود که حضور این دختر با ظاهر اسلامی اتفاقی نیست. اما با انتخاب ارمیا، شرکت کننده محجبه به عنوان برنده این برنامه همه شک ها را به یقین تبدیل کرد که دلیل حضور و انتخاب وی تنها برای زیبا نشان دادن اسلام آمریکایی بود. در پایان برنامه، فائقه آتشین”گوگوش” که مربی اصلی این برنامه است در جملاتی کاملاً مفهومی گفت: «ارمیا نشان داد که این محیط می تواند محیطی برای همه باشد و تفاوتی برای شرکت کنندگان نیست.» ))

و یه سایت دیگه نوشته بود: ((

با این حال و اگرچه مسئولان این برنامه تلاش کرده‌اند تا اقداماتشان عادی و برنامه‌ریزی نشده جلوه کند، کدهای زیادی وجود دارد دست آکادمی موسیقی و مدیران آن را رو می‌کند؛ زمانی که در ترانه‌ای گروهی، بخشی با ترجیع‌بند «یه عمری تو گوشِت خوندن نمی‌ذاریم، نمی‌تونی» به‌‌ همان دختر محجبه داده می‌شود، تا به نوعی القا شود که برخلاف گفته‌ی دین اسلام، «می‌شود و می‌توانی» با حجاب روی سن بروی و خوانندگی کنی. )) 

و یه سایت دیگه: ((همه چیز از اسکار “جدایی نادر از سیمین” شروع شد و اوجش هم در اسکار “آرگوبود. اما بلوغ این رفتار تابلو را باید در آکادمی گوگوش دید که جایزه‌ی بهترین خواننده را به دختری محجبه می‌دهد به نام ارمیا. حرف زدن از پیام این رفتارها دیگر چیز تازه‌ای نیست. اینکه این کارها سیاسی‌ست و اینکه این کارها نشان از ابزاری دانستن هنر از سوی مدعیان هنر برای هنر دارد. اما وقتی به دامنه‌ی این رفتارها نگاه می‌کنیم، به یک چیز جدید می‌رسیم و آن اینکه از پشت پرده‌ی اسکار آرگو تا پشت پرده‌ی ارمیای گوگوش، یک سیاست نهفته است


.))

و یه سایت دیگه نوشت: (

(رادیو کوچه:«بحث هم‌ذات‌پنداری به عنوان عاملی مهم از نظر روحی و روانی در ایجاد ارتباط بین مخاطبان یک اثر بصری با تولید کنندگان آن همیشه دارای اهمیت بوده است.»

این سایت در ادامه با اشاره به ضعف تاکتیکی پیشین در شبکه من و تو برای جذب مخاطب ایرانی و جبران آن در روش تازه افزود: «در سال‌های گذشته با توجه به این که دختران و یا خانم‌های شرکت‌کننده در این برنامه، بدون حجاب و با پوشش معمول در غرب و اروپا حضور می‌یافتند، عمدتاً در داخل کشور که بازه اصلی بینندگان و مخاطبان این برنامه را در خود جای داده است، حسی را ایجاد می‌کرد که به بحث هم‌ذات‌پنداری که به عنوان عاملی مهم از نظر روحی و روانی در ایجاد ارتباط بین مخاطبان یک اثر بصری با تولیدکنندگان آن همیشه دارای اهمیت بوده است، زیاد پرداخته نمی‌شد و یا در این امر ناموفق بود.»

این سایت در تشریح آسیب شناسی تاکتیک پیشین این شبکه ضد فرهنگی انگلیسی ادامه داد: «دختران و پسران ایرانی به جای هم‌ذات‌پنداری به نوعی گرفتار حسادتی می‌شدند که اجازه نمی‌داد جوان بیننده به کاراکترهای جوان در این شو نزدیک شود و همیشه در ناخودآگاه فاصله‌ای بین خود و آنان احساس می کرد. دختران و یا پسران ایرانی با دیدن دختران و پسرانی که بسیار آزاد و بدون هیچ گونه محدودیتی با هم دیگر در ارتباط بودند و با پوششی آزاد فعالیت می کردند و در کلاب‌ها و یا استودیوهای مختلف حاضر می‌شدند و به خواندن و یا ضبط صدا و ویدیو کلیپ می‌پرداختند، به جای هم‌ذات‌پنداری به نوعی گرفتار حسادتی می‌شدند که اجازه نمی‌داد جوان بیننده به کاراکترهای جوان در این شو نزدیک شود و همیشه در ناخودآگاه فاصله‌ای بین خود و آنان احساس می کرد.»

به نوشته رادیو کوچه؛ «اما در برنامه امسال با حضور یک خانم جوان محجبه در کنار دیگران، تا حدودی حس باورپذیری و هم‌ذات‌پنداری برای بیننده داخلی نیز بهبود پیدا کرده است، گرچه قطعا خانواده‌های مذهبی در ایران، که قبلاً برای دور کردن فرزندان خود از چنین موقعیت‌هایی و حتی تفکر به چنین موقعیت‌هایی، با استناد به بی‌حجاب‌بودن شرکت‌کننده‌ها و توجیه لاابالی‌گری برای فرزندان خود، تلاش در جداسازی فکری فرزندان‌شان داشتند، حال با حضور این خانم محجبه کمی به مشکل خواهند افتاد و اگر از آن ها سوال شود که منفورترین شرکت‌کننده از نظر شما کدام است، بدون شک پاسخ‌شان همین فرد محجبه حاضر در آکادمی خواهد بود.»

با این حساب خطری بزرگتر در کمین است، قدم های آرام شبکه من و تو برای تغییر ذائقه و سبک زندگی با انتخاب دختر محجبه شنیده می شود.

 ))

اولش می خواستم تحلیل خودم رو بیارم ولی بعدش دیدم این متن ها خودش گویاست. ولی شاید تو پست بعدی تحلیل خودم رو از آکادمی بنوسیم. این یکی دیگه خیلی طولانی شد!
موضوع: دست نوشته،
برچسب ها: آکادمی گوگوش + ارمیا + شبکه من و تو 1، شبکه من و تو 1 + تغییر سبک زندگی ایرانی، شبکه من و تو 1 + آکادمی گوگوش + ارمیا، شبکه من و تو 1 + تغییر ذائقه ایرانی + آکادمی گوگوش، ارمیا + هم ذات پنداری +آکادمی گوگوش، ترویج فرهنگ مخرب + شبکه من و تو 1 + ارمیا، ارمیا +اسلام آمریکایی + آکادمی گوگوش،
دنبالک ها: ظهور 12، بویر نیوز، ایلام فردا،

[ پنجشنبه 13 تیر 1392 ] [ 12:43 ب.ظ ] [ فا طمه ]

[ نظرات() ]